Контраст contrast
Шрифт Очистити
Сховати налаштування
 
11.11.2022

Культурна спадщина. З метою зобов’язання укласти охоронний договір прокуратурою пред’явлено позов до власників пам’ятки архітектури місцевого значення – Особняк адвоката Перцовича (ФОТО)

Полтавською обласною прокуратурою до власників пам’ятки історії та архітектури місцевого значення – Особняк адвоката Перцовича пред’явлено позовну заяву про зобов’язання укласти охоронний договір на вказану будівлю, розташовану у Полтаві, на вул. Пушкіна, 40.

У січні 1992 року рішенням Полтавської міської ради народних депутатів приміщенню надано статус пам’ятки історії та архітектури місцевого значення.

У липні 2021 року розпорядженням голови Полтавської обласної державної адміністрації будинок внесено до Переліку об’єктів культурної спадщини, як щойно виявлений об’єкт історії та архітектури – Особняк адвоката Перцовича.  

Позов пред’явлено в інтересах держави в особі Департаменту культури, молоді та сім'ї Полтавської міської ради. Його розглядатиме Полтавський окружний адміністративний суд.

Нагадаємо, укладення охоронного договору унеможливить використання території пам’ятки для нового будівництва та інших господарських потреб, що можуть зашкодити пам'ятці, також надасть змогу утримувати її в належному стані у спосіб, що потребує якнайменших змін та забезпечує збереження автентичності, просторової композиції тощо.

Довідково: відповідно до інформації навчально-наукового інституту архітектури, будівництва та землеустрою Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка», особняк побудовано в 1890-х роках в стилі еклектичної псевдоготики за проєктом архітектора Вітольда Весселі. Це один із перших прибуткових будинків Полтави (багатоквартирний житловий будинок, збудований для здачі квартир у найми) та найвищий на момент будівництва (частина будинку має чотири поверхи). Розташований в охоронній зоні історико-культурної заповідної території обласного центру.

Існує припущення, що будинок Перцовича є зменшеною копією прибуткового будинку на Андріївському узвозі, 15 у Києві 1904 року (за версією д. арх., проф. Ю. Івашко), однак, на думку інших дослідників історії архітектури, полтавська будівля побудована раніше. Підтвердженням цьому є факт проживання в будинку Перцовича гостей із Галичини, які приїхали в 1903 році на відкриття пам’ятника Івану Котляревському, що зафіксовано в кількох періодичних виданнях того часу.

За інформацією наукових співробітників Полтавського краєзнавчого музею імені Василя Кричевського, будинок відносився до секційних прибуткових будинків з інтер’єром, який відповідав запитам багатих квартиронаймачів. Квартири розділялись на побутову та парадну частини. Жилі та побутові приміщення мали виходи у внутрішні коридори, а кімнати парадної частини – анфіладне сполучення (анфіладна схема характерна послідовним розташуванням прохідних приміщень).

Стильове вирішення будівлі відповідало вподобанням його першого власника – Петра Олексійовича Перцовича.

Згідно з Адрес-календарем та довідковою книгою Полтавської губернії на 1890 рік Петро Перцович був помічником присяжного повіреного Даниїла Зеленського і проживав у будинку Рікмана на вул. Ново-Петровській (нині Небесної Сотні). Лише у 1896 році П. Перцович згадується як присяжний повірений (на той час адвокат, включений до списку присяжних повірених відповідної судової палати), який проживав у власному будинку на вул. Кузнецькій (нині Пушкіна) і мав телефонний апарат № 61. 

Будівля є цінним зразком міської архітектури і підтримує неповторний вигляд історичної частини Полтави. Наразі вона використовується як багатоквартирний житловий будинок.

 

Пресслужба Полтавської
обласної прокуратури

 

кількість переглядів: 1318